Dünyanın en büyük 58’inci inşaat şirketi olan Yapı Merkezi, Afrika’da önemli bir bağışta bulundu.

Gökmen Mert KURAL

Türkiye’nin en büyük müteahhitlik şirketlerinden biri olan Yapı Merkezi, özellikle Afrika ve Avrupa’da aldığı projelerle biliniyor.

Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerini listeleyen ENR 250’de 58’inci büyük şirket olan Yapı Merkezi, Ramazan Bayramı yaklaşırken, milyar dolarlık demiryolu projesini üstlendiği Tanzanya’da önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Yapı Merkezi, en büyük kent olan Darüsselam’daki Mama Mwana Yetimhanesi’ne önemli bir bağışta bulundu. Bağışla yetimhanede kalan çocuklara yaklaşan bayram kutlamaları sırasında gerekli desteğin sağlanması amaçlanıyor. Bağışla gıda malzemelerinden hijyen ürünlerine, ihtiyaç duyulan dondurucudan, bayram kıyafetlerine kadar geniş bir destekte bulunacak olan Yapı Merkezi Halkla İlişkiler Müdürü Bayan Amisa Juma, “Yapı Merkezi, faaliyet gösterdiğimiz toplumlarda olumlu bir etki yaratmaya derinden bağlı bir şirket. Bayrak yaklaşırken Mama Mwana Yetimhanesi’ne desteğimizi genişletmek ve bu hak eden çocukların yüzlerini gülümsetmek bizim için bir ayrıcalıktır. Daha fazla kamu ve özel şirketin de aynısını yapmaya teşvik edebileceğimizi umuyoruz” dedi.

TANZANYA VE SLOVENYA’DAKİ İŞÇİLER MAAŞLARINI ALAMADI, GREVE GİTTİ

Yapı Merkezi, geçen yıldan bu yana aldığı projeler kadar çalışanları ile de gündemde. Yapı Merkezi’nin üstlendiği milyar dolarlık iki projede çalışanlar uzun süredir maaş ve sosyal haklar konusunda sorunlarla gündemdeydi. Geçen yıl başlayan bu sorunlardan biri Doğu Afrika’nın en önemli projelerinden biri olan Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi’nde çalışan işçilerle ilgiliydi. Aylarca maaşlarını alamayan ve greve giden işçiler, bu yılın ocak ayında da şirketin merkezinde haklarını aramışlardı. Bir başka proje olan Özaltın Grubu ile üstlendikleri Slovenya’nın en büyük inşaat projesi olan 500 kişinin çalıştığı Divaca- Koper Demiryolu projesinde de benzer bir süreç yaşanmış, sendikal kararla grev yapılmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x