Ocağınızı ilk günkü parlaklığına kavuşturun ‘Bu formülü 30 yıllık ev hanımları bile bilmiyor’

GEREKLİ MALZEMELER

Evinizdeki ocağı temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler, sıcak su, bulaşık deterjanı, sirke veya limon suyu, mikrofiber bez, spatula ve sünger olarak sıralayabiliriz.

OCAĞIN YÜZEYİNİ TEMİZLEYİN

Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk olarak ocak yüzeyini temizlemek için bir spatula yardımıyla yanmış yiyecek artıklarını temizleyin ve sonrasında ılık su ve bulaşık deterjanı ile ocak yüzeyini iyice ovalayın

IZGARALAR

Eğer ocakta ızgara varsa, bunları çıkarın ve sıcak suyla yıkayın ve hemen ardından sirke veya limon suyuyla iyice ovalayın. Bu işlemin ardından tekrardan sıcak su ile ızgaralarınızı durulayın.

OCAK GÖZLERİ

Ocak gözlerini çıkarın ve sıcak suyla iyice yıkayın ve hemen ardından sirke veya limon suyuyla ocak gözlerini de iyice ovalayın. Bu işlemin ardından ocak gözlerini tekrardan sıcak su ile durulayın.

CAM ÜSTÜ OCAK TEMİZLİĞİ

Eğer mutfağınızda cam üstü bir ocak kullanıyorsanız, cam temizleyici spreyler kullanarak cam yüzeyini bir bez yardımıyla iyice temizleyin.

OCAĞINIZIN ALTINI TEMİZLEMEYİ UNUTMAYIN

Ocağınızın altını temizlemek için sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanın. Bu işlemin hemen ardından sirke veya limon suyu ocak altını iyice ovalayın ve sıcak su ile durulayın.

NEREDEYSE BİTTİ

Yukarıda belirttiğimiz tüm adımları tek tek takip ettikten sonra, ocak yüzeyini son bir kez daha kontrol edin ve eksik kalan yerleri tamamlayın.

OCAK VARSA ANKASTRE DE VARDIR

Özellikle ev hanımlarının en sık sorduğu sorulardan biri olan ankastre ocak neyle silinir? Bu sorunun cevabı ise süngerin yumuşak yüzeyi, mikrofiber bezler ya da kağıt havlu diyebiliriz.

Ayrıca krem temizleyici malzemeler yerine sıvı veya püskürtmeli malzemeler kullanılabilir. Ek bir bilgi olarak, bazı markalar ankastre ocak temizleyici olarak özel malzemeler üretmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x